Tvrdý trénink versus chytrý trénink

"Meathead vs. Nerd": Jaký typ osobnosti jste?

Během mé trenérské kariéry, jsem si všiml, že v posilovně existují dva základní typy osobnosti: ti, kteří kladou důraz na tvrdý trénink a ti, jejichž prioritou je trénovat chytře. Jinak řečeno, někteří jsou hnáni tělesným pudem a jiní poznáním. Při prvním pohledu usoudíte, že tyto dvě strategie dokáží společně existovat. S tim souhlasím, ale pouze do jisté míry, jako celek. Na mikro úrovni (například během jednoduchého zdvihu) si už nejsem jistý.

Nakonec, všichni dobře známe "paralýzu z analýzy". Nemůžete aplikovat maximální, koordinované úsilí při těžkém zdvihu pokud je váš mozek zamotaný do uzlů. Proto svým klientům vždycky říkám, že čím těžší je činka, tím čistší mysl potřebujete. Nechte vaše tělo řídit mysl a ne naopak.

Nyní vás možná zaskočí, že není ideální trénovat se 100% tvrdostí a na 100% používat hlavu najednou, ale dynamika regeneračního procesu si to vyžaduje. Nicméne, vždy se najde někdo (jako CT Fletcher), kdo bude tvrdit, že přetrénování neexistuje. Pokud máte alespoň polovinu mozku pochopíte, že tomu tak není. Ano, někdo trénuje tvrději - mnohem tvrději než ostatní - ale existují fyziologické a praktické limity toho, jak tvrdě a jak často můžete, nebo byste měli trénovat.

Samozřejmě mnozí, nebo dokonce většina lidí, by měli trénovat tvrději a častěji než momentálně trénují, ale to neznamená, že hranice neexistují. A řekněme si to na rovinu, pokud byste mě nutili vybrat si jednu ze strategií, vybral bych si tvrdý trénink. Když si vzpomenu na 100 nejúspěšnějších sportovců, které jsem trénoval nebo znal, všichni z nich trénovali velmi tvrdě, ale méně než polovina z nich skutečně vkládala do tréninku hlavu.

Odpověz si na 3 otázky a najdi svoji strategii

Je několik způsobů, jak zjistit zda se hodíte více na stranu "tvrdých" nebo "chytrých" tréninků:

Poznejte své instinktivní preference. Co vás více osloví? Sledování videa plného krve a potu, ve kterém nabušený neandrtálec zvedá nepochopitelné váhy, nebo čtení dlouhého odborného článku o periodizaci tréninku od předních sportovních vědců? Pokud vás osloví první věc, zaměřte se více na "chytrou" stranu spektra. Pokud vás oslovila druhá část, měli byste se více soustředit na tvrdou práci.

Jak často vás trápí vyčerpání nebo zranění? Zranění určitě nejsou dobrá věc a pokud jste se při tréninku nikdy nezranili, může to znamenat, že trénujete s rozumem. Nicméně pravděpodobnější je, že netrénujete dost tvrdě. Pokud trénujete dostatečně tvrdě pro dosažení optimálních výsledků, efekt tréninku pocítíte pravidelně, ať už ve formě zranění, vyčerpání a bolestivosti svalů, nebo čas od času pocítíte pocit "vyhoření".

Jak moc se dokážete přizpůsobit? Píšete si pravidelně detailní program na 16 týdnů a pokud jediný trénink nejde přesně jak by měl, ztratíte úplně soustředění? Pokud ano, jste příliš daleko na "chytré" straně spektra. Na druhé straně, pokud se řídíte pouze instinktem a téměř nic si neplánujete, měli byste začít nad tréninkem více přemýšlet.

Kam by vás zařadili vaši přátelé? Myslím, že zde více vysvětlovat nemusím.

Udělejte posun

Nepokládejte přílišnou váhu ani jedné z předešlých čtyř otázek. Místo toho se soustřeďte na fakta jako celek a podle toho upravte svou strategii. Pokud přijdete na to, že nad tréninkem příliš přemýšlíte, vyhledávejte příležitosti, ve kterých můžete udělat něco trochu hloupé nebo nedbalé - možná vás nezabije zkusit trénovat nohy dva dny po sobě nebo vyzkoušet 50 opakování v jedné sérii i když jste powerlifter.

A naopak, pokud ve vás toto malé cvičení zanechalo dojem, že byste se možná měli něco nového naučit, na našich stránkách určitě najdete dostatek skvělých informací. Dejte si předsevzetí, že během celého roku budete číst jeden článek denně a pokud se vám to podaří, budete na nejlepší cestě stát se v posilovně géniem. A nebojte se, neztratíte nic z vaší vášně cvičit - ta ve vás vždy zůstane.

Je jasné, že všichni potřebujeme trénovat tvrdě a zároveň hlavou. Síla bez rozumu přivodí pouze katastrofu, zatímco rozum bez síly vede ke zklamání a nenaplněným slibem. Jak už to tak v životě bývá, pravda leží kdesi uprostřed. Takže pokud potřebujete trochu vyvážit, začněte s tím hned teď.


Autor: Charles Staley
Preklad: Mário Heleš
forrás: T-nation.com
forrás fotók: Shutterstock