M.E.T. trénink tajná zbraň Fitness modelky Tany Gabrielle

tana GabriellePro mnoho atletů padne rozhodnutí soutěžit buď po návštěvě jedné anebo dvou soutěží, nebo po prolistování si svých oblíbených časopisů o fitness obdivujíc vyformované, zdánlivě dokonalé postavy žen které zdobí jejich stránky. Pro jiné je to způsob, jak dosáhnout nejlepší formu vůbec. Rozhodnout se soutěžit je logický způsob, jak se donutit dosáhnout tohoto cíle. Dalším krokem je najmout si trenéra, a pozorně naslouchat radám této osoby, pokud jde o stravu a odbornou přípravu a VĚŘIT, že "přípravný plán" bude úspěšný. Pro mě to rozhodnutí ponořit se do kolotoče soutěží nebylo tak jednoduché.

Už dlouho jsem aktivní ve fitness průmyslu coby úspěšná modelka fitness magazínů a tisková mluvčí pro mnohé z mých oblíbených dodavatelů fitness doplňků. (VPX ) a jelikož jsem sportovkyně od dětství, mohlo by se zdát, že by bylo "přírozené" kdybych se poddala touze soutěžit už dávno. Nicméně, v průběhu let, jsem více než přesvědčena, že typická "příprava" které se ženy před soutěží podřizují, a které jsem byla svědkem je jakákoliv, jen ne zdravá. Jistě, hladovění, diety a nekonečné kardio cvičení, které se zdají být tak časté, jim můžou přinést žádanou trofej, která křičí "Jsem nejlepší", ale jejich celkový dlouhodobý zdravotní stav může být vážně ohrožen. Jejich kdysi ženské rysy jsou nyní vyzáblé po nesčetných měsících nebo letech kalorické deprivace a nadprodukce volných radikálů. Jejich pokožka je tenká, laxní a suchá. Jejich hormony jsou navždy ohroženy, což vede k dlouhodobým metabolickým poruchám a adrenálnímu vyčerpání, kterého náprava může trvat několik let.

Byla jsem toho svědkem mnohokrát a je to primární důvod, proč jsem se rozhodla, že soutěže prostě nejsou pro mě! Samozřejmě, nemám za to, že soutěže jsou zcela "špatné" nebo negativní. Jsem fanouškem "figure buildingu" a kulturistiky už 17 let, od doby kdy jsem poprvé sledovala "Ms Fitness USA". Ráda se dívám na kombinaci krásy, svalů a půvabu na odhodlaných atletkách, které se rozhodly soutěžit. Nicméně, ten "vzhled", ketý je dnes tak ceněný, není ve srovnání s minulými lety, tak snadno dosažitelný.

Tato skutečnost, bohužel, předznamenala trend extrémních tréninků, dietních postupů, nemluvě o zjevném užívání steroidů a jiných nebezpečných látek. Ve světě soutěží už nestačí užívat thermogenika a přípravky k potlačení chuti k jídlu. Jistě existují i sportovci, kteří dosáhnou vytouženého cíle bez použití těchto opatření. Nicméně, chemická diuretika, léky na štítnou žlázu a anti-estrogenové sloučeniny jsou běžnou součástí soutěžní přípravy pro drtivou většinu účastníků. Existuje pouze tenká hranice mezi tím, že chcete být fit a tím, že skutečně fit budete.

Takže pro člověka jako jsem já, který si váží dlouhodobé zdraví a dobrý pocit víc než cokoli jiného, se moje touha tana Gabriellesoutěžit a předvést svou píli a tvrdou práci na jevišti stala velmi nepravděpodobná cesta, kterou bych se chtěla vydát. Přesto, že obdivuji štíhlá, atletická těla, prostě nejsem ochotna přijmout mentalitu "vyhrát za každou cenu", protže bych šla sama proti sobě.

Přesto všechno jsem se touhy soutěžit nikdy zcela nezbavila. Vždy jsem sledovala sport a zůstala věrným fanouškem kulturistiky a mých oblíbených soutěží. Pořád jsem si nějak dokázala představit sama sebe na jevišti. A pak najednou přišla soutěž BIKINI....

Co je to za novou kategorii? Zapadnu tam? Bude to správná cesta jak předvést svou tvrdou práci v posilovně, aniž bych obětovala svůj závazek k dlouhověkosti a wellness? Nebo to bude nějaké show typu TnA, které stejně nikdo neuznává? Zatímco na verdikt je ještě brzy, jsem si vědoma toho, že existují lidé, kteří věří, že ta druhá možnost je správná. Sama se domnívám, že Bikini, nový přírůstek do světa fitness soutěží, přinese nové příležitosti předvést ženskou sportovní krásu čerstvým, klasicky ženským způsobem. Se zaměřením se na vyformovanou postavu a dobrou kondici, mám pocit, že tato nová kategorie oslovuje ženy jako jsem já, které se věnují fitness a zdravému životnímu stylu, ale které nemají touhu nabýt kvanta svalové hmoty nebo klesnout na extrémně nízkou hladinu tělesného tuku, což je pro klasické fitness soutěže potřebné. Především ale doufám, že tato soutěž ocení vyvážený přístup k celkovému procesu dosažení krásné ženské postavy ženám, které denně vzhlížejí ke svým vzorům a touží se jim přiblížit. .

Zatímco tato kategorie je stále velmi nová, v uplynulém roce jsem vysledovala, čím se liší od klasických soutěží. Přinejmenším, přinesla novou energii do mé vnitřní touhy soutěžit. Právě toto pozitivní očekávání mě přesvědčilo učinit rozhodnutí konečně vyjít na jeviště. Pouze čas ukáže, jak se nová kategorie BIKINI bude tvarovat nebo jestli to bude dobré médium, prostřednictvím kterého budu moci prezentovat svůj zdravý životní styltana Gabriellea odbornou přípravu. Vkládám do toho ale velké nadějě! Samozřejmě, dalším logickým rozhodnutím bylo najít trenéra s podobným smýšlením - tedy někdo, kdo se nebude podepisovat pod přetrénování a drastické přípravní plány, protože já prostě nejsem ochotna ohrozit své zdraví. Ale je vůbec možné takového člověka najít?


Uvědomuji si, že existují názory, že soutěž BIKINI je v podstatě pro ženy, které "netrénují tak těžce ", nebo nemají dostatek odhodlání držet přísnou dietu. Já ale musím říct, že je to veliký omyl. Nejen, že jsem našla trenéra, který sdílí stejný názor na zdravou přípravu, ale také vznesl moji "vůli bojovníka" na zcela novou úroveň!

Trénink, ktrým se řídím v rámci přípravy na mou první BIKINI soutěž je silný, efektivní a extrémně náročný. Moje dieta je čistá, konzistentní a přísná, ale ne do té míry, aby vytvářela negativní dopad na mé hormonální nebo metabolické zdraví. Klíč v tréninku i stravě je v podstatě poslouchat své tělo a dělat vlastní úpravy na základě vaši biologické zpětné vazby. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla začít se připravovat daleko dopředu a pomalejším tempem, aby bylo možné skutečně naučit své tělo reagovat na to, jaký typ jídla, délka odpočinku, trénink frekvence, apod. je pro mě nejlepší. Vymezením si více času na to, aby jste se dostali do požadované kondice docílíte nejen malé a zdravé úpravy v průběhu procesu, ale také si udržíte nízkou stresovou reakci. A to je velice důležité k celkovému úspěchu.

Nasadila jsem si tvář hráče, vyhnala svoje odhodlání nejvýš jak to jen šlo a tana Gabrielle5 krát týdně vstupuji do fitka posílit svůj plán útoku. Moje tréninky byly navrženy tak, aby spálili nejvíce kalorií jak je to možné, aniž by bylo nutné přidat další kardio. Jo, čtete správně - ŽÁDNÉ KARDIO! Jedná se především o gigantické série prováděné bez odpočinku mezi jednotlivými cviky a velmi malou pauzou mezi jednotlivými gigantickými sériemi. Tato metoda se nazývá Metabolic Enhancement Training (MET) *(= trénink na zvýšní metablické činnosti). Tento druh tréninku zahrnuje pohyby v několika rovinách, které adekvátně namáhají tak svaly tak kardiovaskulární systém. Pohyby jsou prováděny v intervalovém formátu, který v konečném důsledku zvyšuje energetické systémy, které jsou odpovědné za aktivitu. Můj trénink se skládá z funkčních pohybů, jakož i cvičení, které je prováděno v sekvencích pro stimulaci metabolismu. M.E.T.Je navržen tak, aby sloužil metabolismu, ne ho zničil. Proto tento trénink skutečně zlepšuje Vaše dlouhodobé zdraví, místo toho aby mu ubližoval. Navíc se domnívám, že vliv MET tréninku na svaly je hodně odlišný - velice ženský, ale přesto stále velmi výrazný, což je ideální volba pro dosažení silné, urostlé, dobře tvarované postavy - to, o čem by BIKINI soutěž měla být!

Následující ukázka tréninku je navržena pro optimální spalování tuků a atletickou kondici.

  • Měli by jste se spíše sosutředit na objem a intenzitu tréninku, než samotnou zátěž, kterou používáte.
  • Používejte váhy, které budou pro vaše svaly náročné, ale umožní dosáhnou požadovaný počet opakování.
  • Cílem by měla být rychlost a síla. Provádění velkého objemu a hmotnosti zaručuje, že budete opravdu zrychlovat váš metabolismus a udržíte ho v akci jště mnoho hodin po cvičení. To je vlastně cílem MET tréninku. Je to něco, čeho tradičním kardiem nedosáhnete. Buďe připraveni na totální nasazení, se kterým navždy zapomenete na dvouhodinové k ničemu nevedoucí kardio.

Gigantická série 1

(1) Rozpažování v sedě - 3 x 12 - 15

Gigantická série 2

(1) Tlaky s jednoručkami hlavou nahoru (incline DB press) - 3 x 15 - 20
(3) Kliky s jednou nohou ve vzduchu a na stranu - 3 x 15 - 20

Gigantická série 3

(1) Dřepy s 5 kg zátěží (squats with a push) - 3 x 20
(2) Kliky na medicinballu (diamond pushup on medicine ball) - 3 x 15 - 20
(4) Full sit-outs 3 x 15 - 20 na každou stranu (3)

Gigantická série 4

(2) Roznožování v sedě na stroji - 3 x 15 - 20
(3) Shyby s dopomocí - 3 x 15 - 20
(4) Dvojitý křížový úder - 3 x 30


Tana Gabrielle je fitness modelka a mluvčí Bodybuilding.com a VPX sports.
Trénink navrhl Jason Phillips
Překlad : Bc.Barbara Hamžíková
Editor: David Alex Skoumal
Zdroj: Natural Muscle Magazin
Zdroj fotografií: Shutterstock