Potřebujete oživit testosteron?

Pokud jste nebyli příznivci zdravého životního stylu a cítíte, že je třeba udělat změnu, právě teď je nejlepší doba.

Když se cítíte zdravý, všechno ve vašem životě se zdá, že do sebe zapadá přesně a hladce. Máte více energie na efektivnější dokončení svých úkolů v práci, více energie na svou rodinu a přátele. Ale jakmile člověk stárne, začne se hladina energie snižovat.

Udržet trvalou hladinu energie je těžší a vaše tréninky se stávají utrpením. Ruku v ruce s tím zjistíte, že i vaše libido je menší, než bývalo. Pokud se ocitnete v této situaci, nemějte strach, mohou vám pomoci doplňky stravy pro posílení tvorby vlastního testosteronu a nastartovat tak znovu ten pocit síly a životní energie.

Co je testosteron a co ovládá?

Testosteron je mužský hormon, který je produkován varlaty v množství 4-7 mg denně. Je odpovědný za mužské rysy, jako je ochlupení, hlubší hlas a větší svalstvo.

Když muž prochází pubertou, a zejména kolem 18. roku života, je hladina testosteronu na vrcholu. Je to nejlepší čas pro maximální trénink, růst, regeneraci a energetické hladiny jsou také nejlepší. Tvorba testosteronu zůstane relativně vysoká ještě mnoho let po pubertě, ale to, co jde nahoru, musí jít také jednou dolů, a není to jiné ani v případě testosteronu. Muži se mohou těšit z vysoké úrovně přirozeného testosteronu až do 30-35 let.

Kdy Testosteron začne klesat a do jaké míry?

Hladina testosteronu začne klesat zhruba kolem 30-35. roku každého muže, obecně řečeno v průměru klesne o 1% za rok. To však neznamená, že úderem třicítky přijdete o všechny své tvrdě vydřené svaly.

V tomto věku většina mužů nic zásadního nepozoruje. Maximálně mají pod tíhou pracovních a rodinných povinností menší chuť na sex a po tréninku se regenerují o nějaký ten den déle. V této době bychom doporučili spíše byliny na zvládání zvýšeného stresu, látky se také v moderní terminologii nazývají "adaptogeny". Mezi ty pro muže nejzásadnější bych zařadil rozhodně Ženšen a Ashwagandhu. Pokud by se přidávaly i potíže se spaním, rozhodně bych se nebál sáhnout po GABA (Gamabutyrická aminokyselina)

Takže jsem 40+, co se děje teď?

Není to zrovna odpověď, kterou byste asi chtěli slyšet, ale už jste na 90% produkce testosteronu a lepší už to nebude. Sami si můžete všimnout, že se častěji cítíte letargičtí, máte v noci potíže se spaním, regenerace po tréninku je rozhodně horší, a můžete se také cítit méně motivovaní v mnoha aspektech svého života.

V případě extrémního nedostatku tohoto mužského hormonu, může dojít k vážným zdravotním problémům, jako je zvětšení prostaty, kardiovaskulární onemocnění a také deprese. V těchto případech může být cestou substituční léčba syntetickým testosteronen, která je však doporučena pouze pod dohledem lékaře. V USA se pro zajímavost mužům nad 50 let, kteří si platí plné zdravotní pojištění, pravidelně dávají terapeutické dávky testosteronu (pozn.redakce: pokud o ně pacient stojí), vědecké poznatky ukazují, že takoví muži tolik netloustnou, netrpí tolik depresemi a jsou pracovně mnohem efektivnější. V našich Evropských podmíkách je tento přístup spíše raritou.

Ve většině případů ale stačí jen správná stimulace a elán, síla a energie je zpět.

Co nasadit, když je mi 40 a více let?

Zde je výčet několika bylin, a jejich stručná charakteristika, které se mnohokrát osvědčili a účinky potvrzují také mnohé vědecké studie

  1. Turkesteron - rostlinný sterol - využívaný pro svůj potenciál pro muže!
  2. DAA(aminokyselina Asparágová) - D-Aspartická kyselina funguje aktivací centrálních oblastí mozku odpovědných za výlev hormonů, mezi které patří testosteron a růstový hormon. Suplementce kyseliny asparagová tak může vést k zvýšení hladiny testosteronu.
  3. Mucuna Pruriens - známá bylina z Arjuvedské medicíny. Využívaná jako tradiční aktivátor hormonálních procesů
  4. Long Jack - mužský životabudič. V EU se neprodává kvůli regulacím
  5. Tribulus terrestris - populární bylina, která je k vidění ve všech lékárnách i obchodech, jako je ten náš
  6. Ecdysterone - rostlinný steroid - zvyšuje výkonnost, stimuluje vlastní tvorbu hormonů
  7. Ženšen (Ginseng)- jak Korejský, tak ten Sibiřský. Oba působí skvěle na mužskou psychiku, na chuť k práci, na libido...
  8. Boron Citrat - tento minerál podle věděckých studií pomáhá zvyšovat aktivní volný testosteron v těle.
  9. Euricoma Longifolia -
  10. Maca root - kořen z indiánské byliny Macca. Po staletí byl využíván jako afrodiziakum a to jak u mužů, tak u žen
  11. Fenugreek - řecká bylina s afrodiziakálními účinky, nicméně její vliv je mnohem komplexnější.


překlad: Denisa Honyšová

Zdroj: www.allmaxnutrition.com
David Alex Skoumal, Mgr.
Magistr Fakulty sportovních studií na Masarykově fakultě v Brně se specializací kondiční kulturistika. Kondiční trenér mnoha profesionálních sportovců a osobností s více jak 20ti letou zkušeností. Mentor a školitel sportovní výživy, metodiky životosprávy pro sportovce a lidi s vážnými nemocemi. Zakladatel a majitel portálu Fitness Muscle. Bývalý vrcholový sportovec v Rugby a Čínské sandě
E-mail: infofitnessmuscle.eu