Jsou tuky škodlivé?

Když přijde řeč na diety a hubnutí, netrvá dlouho a největší téma plné sporů je na stole. Tím jablkem sváru je téma "tuky". Vždy, když se zmíní slovo TUK, lidé začnou mít pocit, že je to něco velice negativního a v případě, že chtějí zrovna zhubnout a být fit, mají neutuchající pocit, že se všemu, co se přibližuje "tuku" musí za každou cenu vyhnout. A proto, že boj s polopravdami a mýty mne baví, rozhodl jsem se tento mýtus vyvrátit. Myslím, že je nutné si ujasnit určitá fakta o tucích a vysvěltit, že existují různé druhy tuků.

Odhalení pěti mytů o tucích

5 mýtů o tucích

Mytus číslo 1: Všechny tuky jsou pro tělo špatné

Většina lidí si myslí, že bez ohledu na to, jaký tuk jí, zaručeně přibere a kromě toho to bude mít velice negativní dopad na jejich zdraví. Ve skutečnosti ale nejsou všechny tuky špatné a některé tuky mají dokonce vysoce pozitivní vliv na vaše zdraví a pomáhají vám snížit podíl tuku ve vašem těle a způsobují nárust energie.

Mytus číslo 2: Když jíte tuk, přibíráte

Tohle je dlouhodobě zažitý stereotyp opakující stále dokola. Hodně lidí se často dívá na nutriční hodnoty potravin a nekoupí si nic s vyšším podílem tuku. Ve skutečnosti je to ale tak, že když jíte ty správné tuky a řídíte se správnou živototsprávou, budete na sobě časem pozorovat úbytek hmotnosti.

Mytus číslo 3: Jezení tuků způsobuje nemoci

Toto je bez pochyb pravda v případě, že jíte ty nesprávné tuky. Nasycené tuky skutečně způsobují riziko onemocnění a nárust váhy, ale ty dobré tuky, ke kterým se dostaneme za chviličku mají ve skutečnosti pozitivní vliv na vaše zdraví.

Mytus číslo 4: Všechny tuky jsou stejné

Jak jsem už napsal dříve, NE všechny tuky jsou stejné! Lidé často hážou všechny tuky do jednoho pytle a tím se připravují o veliké množství zdravotních benefitů. Taky jsem si kdysi myslel, že jsou všechny tuky špatné, ale díky bohu jsem pozdějí zjistil, že to tak není.

Mytus číslo 5: Když chcete snížit podíl tuku ve vašem těle, tuky prostě konzumovat nesmíte

Toto je jednoznačně největší chyba, kterou lidi, snažící se zhubnout, dělají. Tedy kromě toho, že si myslí, že čím méně snědí, tím více zhubnou. Slyšel jsem snad miliónkrát, že někdo nebude jíst něco, protože daná potravina obsahuje příliš moc tuku, nebo raději nebude jíst vůbec. Tito lidé by měli pravdu pouze v případě, že by mluvili o nasycených tucích. Ačkoli, když mluvíme o těch dobrých tucích, konktrétně o mono- nebo poly- nenasycených mastných kyselinách, tyto vám pomůžou žít lepší a zdravější život.


Různé druhy tuků

olivový olejJak jsem už napsal, ne všechny tuky jsou stejné. Myslet si, že "tuk je prostě tuk" je jedna z největších chyb, které se lidé dopouštejí. Exitují různé druhy tuků. Zde je seznam tuků, které by vás měly zajímat v případě, že se buď snažíte snížit podíl tuku ve vašem těle anebo se zaměřujete na zvýšení množství svalové hmoty.

1. Nasycené tuky:

Právě tyto tuky jsou důvodem, proč si mnoho lidí myslí, že všechny tuky jsou špatné. Jsou to obvykle tuky zvířecího původu a ty mají mají na naše tělo sporný vliv. Dlouho se věřilo, že tyto tuky způsobují zvýšení "zlého" cholesterolu a tím i zdravotní rizika. Nikdy se to ale neprokázalo. Ať je to pravda nebo ne, měli bychom s nasycenými tuky nakládat opatrně a rozhodně bychom je neměli považovat za nejlepší zdroj tuků ve stravě.

Některé z nasycených tuků se však podílejí na tvorbě hormonů a neměli by se z jídelníčku zcela vylučovat.

Kde se tyto tuky nachází:

Zejména v hovězím a vepřovém mase, slanině, plnotučných mléčných výrobcích, jako je máslo nebo smetana, kokosový olej, palmový olej nebo hořká čokoláda. 

arašidový olej2. Mononenasycené tuky:

Toto jsou dobré tuky s pozitivním vlivem na naše tělo. Pomáhají snižovat "zlý cholesterol" a krevní tlak. Jsou mnohem lepší než nasycené tuky, protože se nespojují s žádnou nemocí po tucích živočišního původu. V podstatě lze říct, že jsou to ty lepší tuky a jedním z jejich výhod je to, že díky ním se naše tělo po tréninku rychleji zotaví.

Kde se tyto tuky nachází:

Pochází z rostlin, naleznete je v panenských olejích a zejména v arašidovém oleji.

3. Polynenasycené tuky:

Tyto tuky jsou pro náš organismus taky vhodné a neovlivňují hladinu cholesterolu. Jsou bohaté na Omega 3 mastné kyseliny, které si tělo není schopno samo vyprodukovat, proto musí být do těla přijímány stravou a doplňky stravy. Zabraňují ukládání tuku a pomáhají vašim svalům se po tréninku rychle zotavit. Polynenasycené tuky taky obsahují Omega 6, což je další velice důležitá mastná kyselina, prospěšná pro obnovu svalové hmoty, protože kromě jiného zabraňuje pocitu namožení svalů.

Kde se tyto tuky nachází:

Tento druh tuků naleznete v rybím oleji, lněném oleji a jiných rostlinných olejích jako třeba kukuříčném, světlicovém, sojovém anebo slunečnicovém oleji. Klasický způsob konzumace Omega 3 mastných kyselin je buď ve formě pilul, oleji nebo si je prostě přimícháte do salátového dresingu. Omega 6 mastné kyseliny naleznete v margarínu, vejcích, drůbeži nebo rostlinných olejích,. Jestli tyto potraviny konzumujete pravidelně, není potřebné užívat doplňky stravy obsahující Omega 6.

4. Trans-mastné kyseliny

Jedna z věcí na kterou by jsme se měli rozhodně zaměřit, pokud máme zájem na snižování podílu tuku v těle jsou trans-mastné kyseliny.

O tomto druhu tuků se moc nemluví a cítím potřebu vás s ním obeznámit a vysvětlit vám jaký má vliv na naše zdraví. Tyto tuky vznikají částečnou hydrogenací rostlinných olejů a prodlužují dobu spotřeby určitých potravin a navíc přidávají jídlu chuť. Když tyto tuky požíváte pravidelně, mohou zvyšovat hladinu LDL cholesterolu (špatný cholesterol) a někdy i snižovat hladinu HDL cholesterolu (dobrý cholesterol) v našem těle. Navíc tyto tuky ovlivňují hladinu inzulinu, mohou způsobovat tvrdnutí arterií a zapříčiňovat další srdečné potíže.

Kde se tyto tuky nachází:

Naleznete je zejména ve smažených jídlech, margarínech, sladkostech, rychlém občerstvení a pečivu.

ZÁVĚR: Takže nyní už víte, že na to, aby jste se úspěšně zbavili tuku ve vašem těle by jste měli zvýšit příjem prospěšných tuků ve vaši stravě a to zejména mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin.


Přeložila: Barbara Hamžíková
Editor: Mgr. David Alex Skoumal
Zdroj: Natural Muscle