Skip La Cour radí: klíč k tréninkové intenzitě

V rámci vědy o cvičení je intenzita definována jako celková váha nazvedaná během jedné série cviku. V gymu však má intenzita úplně jiný význam. Bodybuildeři předhazují frázi „intenzita tréninku“ stejně často jako kůrku od pizzy během high-carbs dnů.

Ale o co se jedná? Jak můžeme vědět, zda trénujeme s dostatečnou intenzitou a jak můžeme zvýšit její současnou úroveň?

V tomto článku vysvětlím, co intenzita tréninku ve skutečnosti znamená, jak zjistit, jestli trénujeme dostatečně intenzivně pro dosažení požadovaných výsledků, a nabídnu jednoduchou a efektivní strategii pro její okamžité zvýšení.

Intenzita je stav mysli

Intenzitu tréninku nejlépe vystihuje odevzdání 100% svého těla, mysli a duše do každého opakování, každé série, cviku a každé minuty vašeho tréninku. Intenzita znamená zvedání vah tak naplno, že všechny série cviků končí absolutním kolapsem, žádná nedokončená opakování, žádná zbývající energie.

Intenzita je mentální výkon stejně jako výkon fyzický.

Trénink v maximální intenzitě je pozvednutím na vyšší stupeň dokonalosti s každým cvikem, sérií a opakováním, bez ohledu na to, čeho se vám už podařilo dosáhnout. Musíte si zvedat standart, vlastní očekávání při každém jednom tréninku. 

Dosáhněte nových výšin

Když trénujete s tímto typem vášně, horlivosti a entuziazmu, plynulé zlepšování výkonů a stavby těla je nevyhnutelné. Čím výše pozvednete tréninkovou intenzitu, tím účinnější bude proces budování svalové hmoty.

Tady je 5 jednoduchých a extrémně efektivních tipů pro zvýšení současné intenzity. Ať jste v rámci tréninku kdekoliv, začátečník, pokročilý či profesionál, použitím těchto technik můžete hodně získat. Já jsem bez diskuze získal.

1. Zvedej intenzitu každý trénink

Jen proto, že jste se objevili v posilovně, neznamená, že jste připraveni jet bez přípravy na plný plyn. Nenechte se ošálit bludem, že vaše intenzita je už dostatečná. Na intenzitě je vždy co zlepšovat. V běžném životě docílíte toho, co chcete jen, když to máte pořád v mysli. Nezapomínejte se stále hlídat a nezapomínejte být na sebe přísní. Tudíž je nutné se soustředit a mentálně odevzdat zlepšování tréninkové intenzity. Pokud se vám to podaří, uvidíte zlepšení stavby těla a výkonů, po nichž jste toužili.

2. Nepleťte si aktivitu s intenzitou

Mezi těmito dvěma pojmy je obrovský rozdíl. Pro aktivitu stačí se stavit do posilky a rutinně opakovat "nějaké! pohyby. Intenzita je vložení se do každého cviku a zvedání jako by nic jiného neexistovalo. Žádný svět okolo vás, pouze činky.

Jsou lidé, kteří pravidelně navštěvují posilovnu, ale nevydají ze sebe maximum během tréninku. Je to jako by „očima tlačili hodiny ke konci tréninku“. Jejich pravidelnost je obdivuhodná, jejich nedostatečné soustředění a odhodlanost ne.

3. Nepleťte si tréninkové objemy a intenzitu

Počítejte si každou sérii cviků. Můžete efektivně budovat svalovou hmotu ve 2 – 4 sériích cviků po 5-10 opakováních. Namísto dalších lajdácky odcvičených sérií se zaměřte na odvedení dobré kvalitní práce při jejich menším množství. Válečník uvnitř vás učiní z každé kvalitní série něco, co vás posune dál. V ten moment víte, že vaše intenzita letí vzhůru.

Pokud víte, že jste necvičili na maximum, akceptujte ten pocit a zklamaní z ne zrovna hvězdného výkonu a nechte se jím motivovat do dalšího tréninku. Nahodilým přidáváním dalších sérií se z této lekce (pocitu zmaru) nikdy nepoučíte.

4 . Ohraničte své tréninky s maximálními váhami na hodinu či méně

Se správnou intenzitou byste neměli zvedat více než hodinu. Zaveďte pevný časový rámec. Bez ohledu na zdůvodnění, delší tréninkové jednotky nejsou produktivnější. Čím déle budete v posilovně, tím více snížíte intenzitu tréninku.

Donuťte se být co nejefektivnější v co nejkratším časovém úseku. Sledujte, jak intenzita exploduje na vyšší úrovně.

5. Zaznamenávejte vaše tréninkové výkony každý trénink

Tato efektivní strategie vám pomůže okamžitě pozvednout intenzitu a časem povede k zlepšení výsledků. Sledování toho, co jste dosáhli v minulém tréninku, vás donutí snažit se o ještě víc.

Vždy usilujte o zlepšení. Postupná drobná zlepšení dosahovaná průběžně udělají z cvičení a budování svalové hmoty více produktivní a zábavnou činnost. Sepsání si, co jsem dosáhl při cvičení, není jen trénink v zaznamenávání. Kontroluj výsledky z minula před každou sérií cviků. To je cesta k dosažení postupných cílů. Z týdne na týden nebudete muset hádat, kolik kilo jste zvedali a kolik opakování jste dokončili.

Nikdy není dost

Drž se strategií a zlepšuj se každý trénink. Tvé tělo se bude rozvíjet rychleji, budeš trénovat tvrději a chytřeji a nazvedané váhy budou růst také rychleji.


Překlad: Denisa Honyšová
forrás: Natural Muscle: February 2012
Skip La Cour
E-mail: infofitnessmuscle.eu