Tukem proti tukům

Na první pohled se to zdálo logické, ale jen do té doby, dokud se tuky nezačaly nahrazovat sacharidy a to ne zrovna správným druhem. Časem míra obezity v Severní Americe dosáhla maxima a dietologové byli donuceni přehodnotit svá doporučení. Nyní, po výzkumech týkajících se této obávané živiny, doporučují, aby nejméně 20-25% příjmu kalorií pocházelo ze zdrojů tuku - konkrétně tuku nenasyceného.

Proč potřebujeme tuk?

Za prvé potraviny, které obsahují nízké množství tuku, obsahují málo chuti a nabízejí omezený pocit plnosti nebo sytosti. Za druhé je tuk nezbytný pro jakoukoli dietu, protože tělo si drží tuk všemi dostupnými prostředky, pokud je omezen jeho příjem, vede to ke zpomalení metabolismu tuků.

"Jednoduše řečeno musíte konzumovat tuk, abyste jej spalovali."

V neposlední řadě jsou tuky potřebné pro funkci některých tělesných struktur, jako jsou buněčné membrány, a stejně tak polovina všech vitamínů může být v těle absorbována pouze za přítomnosti tuků.

Co potřebujete vědět o tucích?

Dobré tuky přicházejí ve dvou formách: Polynenasycené (PUFA) a mononenasycené (MUFAs).

Mononenasycené tuky

Ty jsou získávány z rostlinných olejů jako jsou arašídový, olivový a řepkový olej, které typicky tvoří základ zdravé středomořské stravy. Doporučuji, aby tyto tuky tvořily asi 10% denního kalorického příjmu.

Polynenasycené tuky

Ty jsou získávány z rostlinných olejů jako jsou slunečnicový nebo kukuřičný, stejně tak z mořských ryb, Tyto tuky, známé jako esenciální mastné kyseliny, nemohou být produkovány v lidském těle, proto musí být získávány z přírodních potravinových zdrojů a doplňků stravy. Kromě toho tyto tuky dodávají tělu esenciální omega 3 a 6 mastné kyseliny snižující hladinu DHA a EPA a přispívají ke zlepšení kognitivních a srdečních funkcí, stejně jako nálady. I přes současný humbuk kolem Omega 3 mastných kyselin, zůstavaly díky relativně novým výzkumům donedávna bez povšimnutí.

Omega 6

S novými výzkumy popularita Omega 6 začala stoupat. Ve studiích prováděných na Harvardské univerzitě bylo zjištěno, že tím, že se nahradí nasycené tuky omega 6 mastnými kyselinami, se sníží riziko infarktu myokardu a dalších koronárních onemocnění o 24%. Dále je spotřeba Omega 6 zásadní pro zvýšení metabolismu, obnovení kognitivních funkcí a snížení inzulínové rezistence.

Omega 6 ve své nejčistčí podobě lze nalézt ve slunečnici, kukuřici, sóji, pupalce dvouleté a pšeničných klíčcích. Studie prokázaly, že konzumace 5 až 10% denního kalorického příjmu z Omega 6 může pomoci zlepšit tělesnou kompozici.


Autor: Valeria Fazio
forrás: Allmaxnutrition.com
forrás fotók: Shutterstock