Ptáme se Erica Brosera kdy a jak se správně protahovat
Jedna z otázek, kterou slýchám jako trenér pořád dokola se týká strečingu: "Měl bych se protahovat před silovým tréninkem? Nebo snad během? Nebo až když dotrénuju? "Ve skutečnosti je to důležité, protože strečink v nesprávný čas může nejen zpomalit váš progres a dokonce vám může přivodit zranění! A to není to, o co nám jako kulturistům a atletům jde.
Nejsem si jistý kde tento mýtus vznikl, ale většina lidí věří, že před tréninkem se má provádět statický strečink (ne dynamický, to je něco úplně jiného). To je chyba! Protahování nezahřátého svalu vám může způsobit dokonce až jeho natržení. A pokud to není dost na to, aby vás to přesvědčilo aby jste se neprotahovat před tréninkem, zvažte toto: výzkum ukázal, že protažený sval ztratí výraznou část síly, kterou potřebujete při tréninku. Jinými slovy, nezvládnete stejnou váhu, jakou byste zvládli bez strečingu.
Totéž platí pro strečink během tréninku. Ano, je to příjemné a zlepší to prokrvení svalu, ale lepší by bylo pouze jemně sval promasírovat mezi sériemi, než ho protahovat.
Avšak správný strečink během tréninku může pomoci zvýšit sílu a zlepšit regeneraci mezi sériemi! To co během tréninku chcete, je protáhnout si antagonistické svaly k těm, které trénujete. Jinými slovy, protáhněte si hamstringy po sérií leg pressu nebo záda po tlacích na lavičce.
Jaký je tedy verdikt?
Je strečink opačných svalů teda ten nejvhodnější? Ne! Jeden z nejlepších a v kulturistice nejvíce podceňovaný postup je intenzivní strečink ihned po skončení tréninku. Když říkám intenzivní, myslím tím, že to musí trochu bolet (znáte své tělo a musíte vědět, co už je příliš) a každé pořádně protažení byste měli vydržet 30-60 sekund, než se pomalu uvolníte.
Příkladem intenzivního strečinku je například držet spodní polohu rozpažek se středně těžkými činkami, nebo viset na hrazdě s úzkých úchopem, zatímco vás partner tahá za pas dolů nebo držet spodní polohu sissy dřepu. Aby to bylo efektivní, musíte jít za hranice mírné bolesti. A jaké to má výhody?
Výzkum ukázal, že tento způsob strečinku zvyšuje svalový růst zvýšenou aktivací satelitních buněk a uvolňováním růstového hormonu ve svalové tkáni! Je to doslova anabolický aktivátor! Ano, bolí to, ale funguje to!
Shrnutí
Neprotahujte studené svaly před tréninkem a ani neprotahujte svaly, které trénujete uprostřed tréninku. Raději si během tréninku protáhněte antagonistické svaly k těm, které trénujete a ukončete každý trénink dvěma nebo třemi hlubokými, intenzivními strečinkovými cviky, s trváním alespoň 30-60 sekund. Trénujte tvrdě, trénujte moudře, trénujte pro růst!
Autor: Eric Broser - uznávaný osobní trenér, trenér závodníků, mentor pózování, majitel fitcentra, závodník a motivátor, který se ve fitness světě profesionálně pohybuje přes 20 let. Kromě jiného píše pravidelně odborné články do fitness magazínů jako Muscle & Strenge, Natural Muscle, Muscular Development, Fitness RX, Iron Man atd.
Zdroj: Natural Muscle
Editor: Mgr.David Alex Skoumal