Bodybuildeři a siloví atleti často upřednostňují volné závaží před stroji, protože je považují za méně stabilní, a tím pádem cvičení s něma vyžaduje větší zatížení svalů.
- Výhoda strojů je, že jejich použití je mnohem jednodušší pro začátečníky a nevyžaduje ničí dopomoc. Existuje několik studijí porovnávajících podobný zbůsob pohybu na stoji a s volným závažím, které by mohli sportovcům pomoci vybrat si tu správnou možnost svalové aktivace.
- Jedním z nejoblíbenějších cviků silových atletů na trénink svalů na nohách jsou dřepy s volným závažím. Cvičením dřepů na Smithově stroji vykonáváte vlastně stejný pohyb, ale s mnohem větší stabilitou. Výzkum univerzity v Saskatchewan v Kanadě se soustředil na ohodnocení elektormyografické aktivity (EMG) pohybového apatátu a stabilizačních svalů s volným závažím a na Smithově stroji s maximálním závažím po osmi opakovámních.
- Vědci na začátku výzkumu přišli s hypotézou, že u cvičení na Smithově stroji bude vyšší aktivita vrchních svalů nohou a u dřepů s volným závažím budou více zatěžovany spodní svaly nohou a trup.
Z výsledků studie vyplývá, že cvičení dřepů s volným závažím vyvolalo o 36%, 26% a 49% vyšší průměrnou aktivitu EMG a to u těchto svalů v následovném pořadí: gastrocnemius, vastus medialis a biceps femoris. EMV (průměrná hodnota) EMG svalu vastus lateralis byla vyšší u dřepů s volným závažím, jednalo se ale o zanedbatelný rozdíl této hodnoty. Výpočtem průměrných hodnot všech svalových skupin vědci dospěli k výsledku, že cvičení dřepů s volým závažím vyvolalo o 43% vyššín EMG EMV (průměrnou hodnotu EMG) než tomu bylo u dřepování na Smithově stroji.
Tato studie se konala pro účely běžného tréninku buď to s volným závažím anebo na Smithově stroji s těžkým závažím a jakýmkoli požadovaným počtem opakování. Na rozdíl od hypotézy vzniklé před zahájením výzkumu se ukázalo, že cvičení s volným závažím vykazuje vyšší hodnotu EMG než je tomu u cvičení na Smithově stroji. Tato hypotéza byla založena na domněnce, že člověk může vzvednout těžší závaží na Smithově stroji díky jeho stabilitě. Studije taky naznačuje, že větší zatížení kvadricepsu během cvičení s volným závažím může být způsobeno zvýšenou nutností stabilizace, ketré tyto svaly čelí.
Ze závěru studie tedy vyplývá, že během tréninku hlavních svalových skupin nohou je lepší se pro intenzivnější posílení těchto svalů věnovat cvičení s volným závažím, protože vám do budoucna může přiněst lepší výsledky než li cvičení na Smithově stroji. Pro začátečníky je velice důležité se základy biomechaniky a techniky cvičení s volným závažím naučit od kvalifikovaného trenéra a také se ujistit, že dopomoc je vždy nablízku pokud cvičíte s těžším závažím.
Překlad: Barbara HamžíkováNa fotkách: Igor IllesPoděkování fotografovi: SizeandSymmetry.comEditor: David Alex Skoumal