Jedna z nejznámějších potřeb atletů a sportovců všech možných disciplín je protein. Protein je stavební kámen každé svalové tkáně a přísun správného množství bílkovin dělá rozdíl mezi dosažením Vašich cílů a opakem. Držte svoje tělo ve správném přísunu proteinů a Vaše svaly se budou komplexněji a rychleji regenerovat. S nedostatkem proteinů zůstanete na mrtvém bodě s Vašimi tréninkovými výsledky.
Různé druhy proteinů, který je nejlepší?
Protein je tak důležitý, že není žádným překvapením, že se stal nejprodávanějším doplňkem výživy. Prodalo se více proteinů než všech ostatních doplňků výživy pro sportovce.
Syrovátkový protein, sójový protein, hráškový protein, kaseinový protein, vaječný protein, hovězí protein, hydrolyzovaný syrovátkový protein, mléčný protein, rýžový protein a konopný protein... Jen pro uvedení pár příkladů. Nemluvě o zdroji bílkovin v potravinách jako ryba, kuře, vajíčka, hovězí, tofu a sojové boby.
Takže máme výčet typů bílkovin, kde je ale rozdíl? A je v nich vůbec nějaký rozdíl?
Jestli ano, tak co bychom měli hledat ve svých proteinových doplňcích a pokrmech s vysokým obsahem proteinu? Pro běžného konzumenta a příležitostného sportovce pokud má dostatečný přísun proteinů, který je nejlepší / nejhorší pro lepší výsledky? Všechny z nich mají nějaké plusy a pravděpodobnost, že se budete cítit vyčerpaní, při správném přísunu bílkovin je minimální.Ale pro ty co se snaží dosáhnout maximální fyzické kondice a chtějí ze svého těla dostat to nejlepší může být výběr správného proteinu ve správnou dobu klíčový pro perfektní výsledky.
Pro začátek všechny proteiny jsou tvořeny unikátními sestavami aminokyselin. Co rozděluje různé druhy proteinů je to, jaký obsah různých aminokyselin daný protein obsahuje. Když konzumujete jakýkoliv druh bílkoviny, Vaše tělo je začne nejdříve rozkládat na jednotlivé aminokyseliny a následně rozkládá aminokyseliny na jednotlivé prvky, což je proces, který tělo potřebuje. Dvě hlediska, které bychom měli zvážit při určování kvality proteinu je z kterých aminokyselin se skládá a jak dlouho bude trvat rozložení proteinu a zároveň doba potřebná pro regeneraci Vašeho těla. Tyto dvě vlastnosti jsou také vázány na další hledisko a to - jakou má protein biologická využitelnost pro tělo.
Aminokyseliny, které jsou obsaženy v gramu hráškového proteinu rozhodně nejsou stejné jako ty, které obsahuje protein syrovátkový. Dále se taky některé proteiny skládají z lépe využitelných aminokyselin, než ty ostatní. Měřítko kvality každého proteinupokud se týkají využitelnosti proteinu pro tělo je nazýváno biologická hodnota. Biologická hodnota je poměr absorbovaného proteinu z jídla. Živočišné proteiny mají hodnotu většinou vyšší než rostlinné. Syrovátkové, mléčné a vaječné proteiny mají biologickou hodnotu velice vysokou. Zatímco pšeničný protein a některé další rostlinné proteiny mají hodnotu velice slabou.
Tady je seznam nejoblíbenějších proteinů a jejich přibližná biologická hodnota:
- Koncentrát syrovátkového proteinu: 100 %
- Celé vejce: 96 %
- Kravské mléko: 87 %
- Ryby: 78 %
- Hovězí: 76 %
- Kuře: 75 %
- Kasein: 73 %
- Sója: 70 %
Další hledisko určování kvality proteinu je rychlost jeho zažívání. Ačkoliv je důležité vědět, že ten rychlejší není vždy lepší. Například čím rychleji se protein dostane do organismu okamžitě po tréninku a začne regenerovat svaly, tím dříve se budete cítit lépe.
Kvůli této vlastnosti budete chtít co nejlépe stravitelný proteinový zdroj jako je syrovátkový proteinový izolát, nebo hydrolizovaný syrovátkový protein. Tyto proteiny reagují velice rychle a nemají prakticky žádný tuk ani sacharidy, aby zpomalily proces trávení. Ačkoliv pokud nebudete mít možnost po delší dobu se najíst, je nejlepší dát si déle působící protein, u kterého může trávení trvat několik hodin.
To jak rychle Vaše tělo protein vstřebá určuje dalších několik aspektů. V prvé řadě jde o základní trávení. Pokud si dáte pořádnou porci jiného jídla společně s Vaším proteinem, protein zpomalí celkový trávící proces a každý druh jídla se bude předhánět o to co nejrychleji vytráví. Např.pokud sníte samotné kuřecí prso, vytrávíte ho mnohem rychleji, než pokud si dáte kuře s trochou másla a hlávkovým salátem. Požívání velkého množství tuku, nebo pokrmů s vlákninou společně s Vaším proteinem markantně prodlouží trávící proces, protože každá ingredience musí vytrávit zvlášť. Podobně jako hovězí maso, které se musí hodně žvýkat, je to tužší maso a tím i mnohem náročnější pro trávící systém než třeba nízkotučná ryba jako např. tilapie. To, jak protein připravíte taktéž ovlivňuje rychlost jeho trávení. Např. hovězí, které rozmixujete strávíte mnohem rychleji než kdybyste polykali kousky steaku bez rozžvýkání. V porovnání všechny potraviny tráví bílkoviny jinou rychlostí v závislosti na jejich složení.
Níže jsou uvedeny nejznámější zdroje bílkovin a jejich rychlost trávení při samostatné konzumaci:
- Syrovátkový protein: 40 min. - 1hod.
- Sojový protein: 1 - 3 hod.
- Vaječný protein: 1,5 - 3 hod.
- Kaseinový protein: 4 - 7 hod.
Směrodatné je, že syrovátkový protein je nejrychlejší na trávení a kaseinový je nejpomalejší. Všechny ostatní zdroje jsou někde mezi nimi. Tím, že bílkoviny jsou přijímány většinou v hlavním jídle jako obsah potravin, je velice těžké stanovit přesný časový úsek.
Celkově je nejrychleji stravitelný syrovátkový protein s jeho nejvyšší biologickou hodnotou, takže není překvapením, že dosáhl nesrovnatelné popularity mezi výživovými doplňky. Ačkoliv syrovátka s jejím bleskurychlým trávením není v žádném případě vhodná pro každého, protože opouští tělo velmi rychle bez nějakého zbytku bílkoviny k využití. Proto si mnoho kulturistů dává tento protein okamžitě po tréninku a hodinu po tom už si dávají hlavní jídlo, aby udrželi neustálý přísun bílkovin. Vaječné bílky jsou vysoce kvalitní bílkoviny se střední rychlostí zažívání a jsou jejich skvělým zdrojem.
Hovězí maso, kuřecí a ryby mají dobrou biologickou hodnotu a mají střední rychlost spalování vyžadující doplňování potravin každé 2,5 - 3 hodiny. Sojový protein je sice na stupnici biologické hodnoty o něco níže, ale je velmi levným zdrojem proteinu se stále kvalitním složením, které je vhodné pro vegetariány, pro ty co chtějí ušetřit, nebo hledají potraviny bez cholesterolu a nechtějí konzumovat živočišný protein. Mnoho dalších rostlinných bílkovin jako třeba pšeničná, hrášková, atd. by díky jejich biologickým hodnotám neměly být užívány jako hlavní zdroj proteinů i když stále je to alespoň nějaký zdroj s plusovou hodnotou. Takže i když je dostatek proteinů velice důležitý, stejně tak důležité je, jaký druh proteinu v kterou dobu zkonzumujete.