Proteiny a Aminokyseliny, koľko ich potrebujeme?

Je iba málo otázok, ktoré nám zabezpečujú toľké množstvo odpovedí ako napkríklad táto. Táto téma sa preberá už od 40.-50. rokov minulého storočia. Aká je skutočná pravda?

Existujú dva názory:

  • Ak konzumujete minimálne množstvo proteinov v podobe rýb a mäsa (1g na/kg ) , tak potom proteinové suplementy nepotrebujete. Ľudia sa prikláňajú k tvrdeniu, že viac je lepšie. Keď vás po jednom aspirine prestane bolieť hlava, tak potom po 100ks nám musí byť ešte lepšie a rýchlejšie.. Bohužiaľ to tak ale nie je. Po 100 aspirinoch vás prestane bolieť hlava navždy.

  • Evolúcia si to však zariadila inak. Telo príjme iba toľko potravy koľko je schopné. Lepšie povedané, využije iba to množstvo čo chce a zbytok aj tak vylúči. Tela nepotrebuje nadmerné množstvá potravy pod domienkou,,dám mu viac bielkovín a budem veľký kulturista,,keď by to tak bola,tak tu chodí po svete 100 000 Colemanov,Jacksonov,Cutlerov a pod. Uvediem

  • Vám to na príklade: jedna sušená Slivka Vám určite pomôže k vylučovacím procesom (tráviacim procesom), ale keď si ich dáte veľa, stane sa presny opak a vy sa zapečiete. Chcem Vám povedať, že najlepšia možnosť je zlatá stredná cesta.

  • Druhý názor hovorí, že máme k dispozícií dostatok výzkumov, ktoré hovoria, že suplementácia Aminokyselinami je bezpečná a zároveň veľmi dôležitá z hľadiska pozitívnej dusíkovej bilancie. Množstvo prijatého dusíka by malo byť vyššie než množstvo vylúčeného dusíka. Pozitívna dusíková bilancia umožňuje svalový rast.Aby sme ju mohli dosiahnuť musíme príjmať v strave dostatočné množstvo proteinov a to je cca každé 2 hodiny, aminokyseliny sú však tiež sofistikovanou náhradou, ktoré zaručujú pozitívnu dusíkovú rovnováhu.Naše telo využíva aminokyseliny v stanovených dávkach. Keď budeme konzumovať všetky aminokyseliny v správnom pomere, umožníme tak telu dokonalej absorbcií a využitiu týchto stavebných látok k nasledujúcemu anabolickému efektu.

AMinoacids

Diskusia pokračuje

  • Ešte sa len začalo hovoriť, že kulturisti z Muscle Beach užívajú veľké dávky proteinov, už sa ozvali dve skupiny odborníkov. Prvá skupina odborníkov tvrdila, že nepotrebujú také veľké množstvo proteinov. Ich telo to nespracuje. Druhá skupina hlásala, že veľké svaly sú dielom veľkého príjmu proteinov, ktoré sú prijaté pomocou suplementov. Teraz vám však objasním, ako to vlastne je.

Rovnováha Dusíka

  • Možno vás prekvapím, ale biochemici nemerajú priamo hladinu proteinov. Miesto toho určujú individuálnu rovnováhu dusíka, alebo dusík je základná zložka každej aminokyseliny. Zisťovaním, koľko dusíka vylúčime k pemeru k tomu, koľko ho príjmeme v strave, môžeme určiť tzv. rovnováhu dusíka. Keď sa v moči alebo pote vylúči menej dusíka, ako príjmeme v strave, potom časť dusíka zostáva v tele a vedci tomuto stavu hovoria,,pozitívna dusíková bilancia,,. Kedže môže byť ovplvynená inými faktormi, primárnym následkom takého stavu organizmu je zvýšený rast svalového tkaniva. Môže nastať aj opačný stav, keď vylučujete viac dusíka, ako príjmate, potom to je ,,negatívna dusíková bilancia,,. Ten stav vedie k strate svalovej hmoty a sily.

Súčasné výskumy

  • Jeden výskum sa venoval šprintérom a kulturistom. Záver celej štúdie vyznel v tom zmysle, že obe skupiny športovcov potrebujú 1,12-1,67krát viac proteinov ako nešportovci.Ďalšia štúdia sa venovala olympíjskemu vzpieračovi a jeho výsledok bol jasný – 4,4krát viac, ako určuje RDA, inak by takýto športovci neboli schopný naberať hmotu a zvyšovať svoju silu. Vedci na Tuffs University zistili, že ľudia , ktorí sa venujú športovým aktivitám, ako beh, plávanie, či jazda na bicykli, potrebujú DVAKRÁT viac proteinov ako nešportovci. Teraz si už asi vieme predstaviť, koľko proteinov potrebuje asi 100kg kulturista.

aminoacidsRozdiely v závislosti na pohlaví ?

  • Jedna z oblastí, ktorá sa zaoberá nárokom na prísun proteinov, sa týkala tiež odlišných požiadavkov mužov a žien . V jednej štúdií merali odborníci rovnováhu dusíka u bežcov, ktorí konzumovali 0,86gramov na kg proteinov denne. Prvým poznatkom bolo, že uvedené hodnoty sú vzhľadom k intenzívnemu tréningu nedostatočné pre obe skupiny. U oboch skupín bola zistená negatívna dusíková bilancia. Muži boli dokázateľne vo väčšom štádiu negatívnej dusíkovej bilancie.. Nasledujúce štúdie tieto výsledky potvrdili, môžeme potom predpokladať, že ženy potrebujú v priemere o 25% proteinov menej ako muži, stále je to ale o 30-40% viac ako udáva RDA.

Ano – Kulturisti potrebujú viac!

  • Samozrejme existujú výnimky, ale tvrdo trénujúci športovci potrebujú 2,4 až 3,2g bielkovín na kilogram váhy denne, aby pokryli požiadavky na svalový rast a regeneráciu. 90Kg kulturista by mal tak denne konzumovať 200-250g bielkovín.

Teraz vieme, že kulturisti ( a ďalší športovci ) potrebujú zvýšený príjem proteinov. Je preto čas pozrieť sa na najrôznejšie zdroje bielkovín a ich prínos pre budovanie svalovej hmoty. Ale to až v ďalšom pokračovaní. Sledujte náš portál, kde sa dozviete všetky najdôleitejšie informácie zo sveta a domácej kulturistickej scény.


Autor - Igor Illés

Editor: Mgr.David Alex Skoumal