Milan Šádek: 8 tipů jak dosáhnout úspěchu

FlexOnline | Josef AdltKulturistika není pouze záležitost fyzická, ale také psychická. Přijít do posilovny a nějak odcvičit trénink je snadné, ale odcvičit trénink pořádně, vyžaduje úplný jiný přístup. Samozřejmě záleží na tom, co od tréninku očekáváte. Pokud se chcete pouze udržovat v kondici, stačí k tomu méně přemáhání, než v případě těch, kteří chtějí svalnatou postavu. Vybudovat velké svaly je dlouhodobý proces, který vyžaduje značné úsilí a překonávání různých překážek. Bohužel časem počáteční nadšení klesá a někdy dospěje do bodu, kdy se vám na namáhavé tréninky zkrátka nechce. Jinak řečeno – ztratili jste motivaci.

Motivace je velmi silná psychologická zbraň, za jejíž pomoci dokáže sportovec lépe zvládnout překážky a podat lepší výkon, aby dosáhl svého cíle. Proto je důležité svou motivaci udržovat a někdy k tomu postačí i drobnosti.

1 - Vytyčte si cíl

Ať už chcete zvednout větší zátěž, nabrat svalovou hmotu nebo třeba zhubnout pár kilo, je důležité si určit reálný cíl, za kterým si půjdete. Důležité je přesně definovat, čeho chcete dosáhnout. Cíle typu „chci zhubnout“ jsou dost nepřesné a špatně se určuje, zda jste toho dosáhli. Vhodnější je tedy určit např. „chci shodit 10 kg“.

Velice vhodné je si také určit mety, které vedou k cíli. Uvedu příklad – „mým cílem je za 4 měsíce shodit 10 kg. Jako první metu, které se budu snažit dosáhnout, si určím shodit 5 kg během 2 měsíců“. Je totiž příjemnější jít za něčím, co se jeví snáze dosažitelné. Jako podpora k dosažení těchto cílů, nebo i met, je možné zvolit nějakou odměnu – např. když se vám podaří dosáhnout první mety, koupíte si nový protein, nebo v případě ženy, nový kus oblečení :)

2 - Tréninkový partner

Není nad pořádný trénink ve dvou a více lidech. Samostatně cvičící jedinec je odkázán pouze na vlastní motivaci, zatímco s tréninkovým partnerem se do hry zapojí také soutěživost. Hlavně u mužů hraje velkou roli rivalita a potřeba zvítězit, což lze perfektně využít při tréninku.

Třeba můj velmi dobrý sparing byl můj táta. Silově jsme na tom podobně a během tréninku se hodně podporujem a díky určité dávce rivality podáváme lepší výkon.

3 - Trenér

Nejen sparing partner, ale i trenér je velmi dobrým motivačním faktorem. Výhodou trenéra je navíc to, že by se měl vyznat v tréninkové metodice i správném technickém provedení lépe, než sparing partner. „Měl vyznat“ píšu proto, že ne každý trenér je dobrý trenér.

4 - Hudba

Někoho může hudba rušit od koncentrace, jiným naopak pomáhá vyburcovat k lepším výkonům. Pokud patříte stejně jako já mezi druhou skupinu lidí, využívejte toho. V některých posilovnách hraje hudba velmi potichu, v jiných je naopak více hlasitá. Jenže každý jedinec preferuje jiný hudební styl. Zatímco někomu dokáže tvrdý rok nebo metal dodat potřebnou agresivitu do těžké série, tak dalšímu zase může vyhovovat černošský rap. Je to velmi individuální a proto, pokud rádi posloucháte i při tréninku a nemáte tréninkového partnera (jde to i s ním, ale je velmi nepraktické stále sundávat sluchátka při každé komunikaci), může se vám hodit mp3, do které si vložíte svůj vlastní playlist.

5 - Společenské donucení

Nevěděl jsem jak tuto situaci správně pojmenovat, ale jedná se o sdělení svých cílů kamarádům a dalším lidem ve svém okolí. Pokud všem řeknete, že od příštího týdne se začínáte připravovat na soutěž, nebo začínáte dietu s cílem zhubnout 10, nebo třeba dřepnout do 2 měsíců o 10 kg víc, tak se vystavíte určitému tlaku. Nemusí to všem vyhovovat, ale někteří si naopak uvědomují, že pod nátlakem jsou schopní podat vyšší výkon.

Jednoduše jde o to svůj cíl rozhlásit mezi lidi. To vás bude nutit pokračovat ve svém snažení, protože pokud byste ustoupili nebo to nezvládli, ostatní by se vás mohli třeba dobírat. Naopak pokud to dokážete dotáhnout do konce, můžete si tím získat i určitý respekt. V každém případě tuhle metodu také můžete využít jako motivační faktor.

6 - Představivost

Využijte své představivosti. Často jsem o tomto četl v časopisech, kde někteří kulturisté jako například Arnold popisovaly, že při tréninku bicepsu si představoval, jak roste a zvětšuje se. Nějakou dobu jsem to považoval za historky pro přilákání pozornosti a pobavení, ale poté jsem si našel vlastní styl představivosti, které jsem využíval v přípravě na svoji poslední soutěž. Přiznám se totiž, že aerobní aktivity jsem opravdu neměl rád, protože jsem je dělal velmi často a po dlouhou dobu. Abych oprostil od negativních myšlenek, tak jsem si například při hodinové chůzi na schodech představoval, že každý schod je krok směrem k mému cíli – soutěžní podium. Stejně tak během tvrdé diety, když jsem si nemohl dopřávat většinu chutných pokrmů, tak jsem si v hlavě představoval, jak budu mít perfektní formu, pokud nepodlehnu svým chutím.

Chcete mít velké svaly? Tak si představte, že je opravdu můžete mít a myslete na to před každou sérií.

7 - Tréninková videa, fotografie

Pokud jste velkými fanoušky kulturistiky podobně jako já, věřím, že skvěle sestříhaná videa profesionálních kulturistů vás dokážou nabudit. Jistě, že tak jako oni většina z nás asi vypadat nebude, ale to nemění nic na skutečnosti, že se na svoji úroveň dostali díky neskutečné dřině. Teď mě napadá třeba tréninkové nasazení Lou Ferrigna z dokumentu Pumping Iron, kdy mu v posilovně při tréninku ramen začínají docházet síly a on tam přesto sází další a další opakováni, při nichž řve: „Arnold!, Arnold!“. Stejně tak další videa dostupná na youtube, ve kterých kulturisti trénují s obrovskými váhami, přičemž je to všechno ještě umocněno perfektním hudebním doprovodem. Pár videí naleznete na konci článku.

Také z některých fotografií doslova sálá atmosféra brutality, a pokud jste alespoň trochu šílenci (v dobrém smyslu), dostanete chuť zaběhnout do nejbližší posilovny na trénink.

8 - Permanentka / členství

Chcete pravidelně sportovat a přitom po náročném dni v pohodlí pohovky a televize usoudíte, že se vám zrovna moc nechce? V tom případě se může uplatnit menší donucovací prostředek v podobě např. měsíční permanentky. Pokud utratíte větší obnos peněz, zcela určitě je budete chtít také co nejvíce využít, tudíž rozmýšlení mezi televizí a již zaplacenou sportovní aktivitou bude snadnější.

Závěr

Tohle bylo několik mých tipů, jak bojovat proti ztrátě motivace. Je snadné vydat se na cestu, ale obtížnější bývá ji dokončit, hlavně když se začnou objevovat překážky, na jejichž překonání počáteční motivace nestačí. Někdy však může být tak velká, že může způsobit škodu (přetrénování, zranění).


Autor: Milan Šádek / pro portál SportPlanet

Zdroj fotografií: FlexOnline, Josef Adlt, SizeAndSymetry