Diuretika v přípravě na závody. Dobré. Špatné. Tragické

DiuretikaSportovci, kteří se připravují na soutěže v kulturistice a fitness, usilují o co nejsvalnatější, nejtvrdší a nejvyseparovanější vzhled, jakého lze dosáhnout.

To zahrnuje několik let budování svalů, následované několika týdny diet a kardiovaskulárního tréninku ve snaze snížit tělesný tuk na nejnižší možnou úroveň, aby se dosáhlo maximální definice svalu.

Rozhodčí hledají největší, nejtěžší a nejvyrýsovanější kulturisty s nejlepšími tvary. U dalších kategorí je to obdobné, jen požadavky na velikost a míru svalové separace se liší. Většina přípravy závodníků je ale v zásadě totožná. V posledním týdnu přípravy před soutěží se závodníci fitness a kulturistiky snaží naplnit vyčerpané svaly přidáním uhlohydrátů a současně snížit množství tekutin v těle, zejména těch mezi svaly a pokožkou, aby vytvořily co nejplnější a nejrýsovanější svalovou definici.

Zatímco se tito sportovci zdají být na pódiu v nejlepší kondici, zdatněší a zdravější než ostatní, ve skutečnosti jsou často na pokraji velmi vážných zdravotních problémů kvůli nedostatku hydratace a nerovnováze elektrolytů způsobené nedostatkem tělesných tekutin.

Všichni mohou být do určité míry v nebezpečí, protože se snaží narušit přirozenou homeostázi rovnováhy tekutin a elektrolytů v těle a mohou narušit několik důležitých procesů v těle. Tělo je však mistrem v udržování sebe sama v rozumné rovnováze. Proto se ve většině případů může přizpůsobit úpravou rovnováhy elektrolytů a udržením dostatečného množství tekutin, aby fungovalo tělo správně. Diuretické léky jsou však dostatečně silné, aby potlačily obranyschopnost těla a způsobily v něm chaos.

Sušení - odvodnění

Snížení vody z těla při přípravě na soutěž lze podpořit mnoha způsoby. Většina těchto metod se často používá. Obsahují

  •     Kardio trénink v silném oblečení pro masivní vypocení
  •     Eliminace sodíku z potravy (soli)
  •     Nadměrný příjem vody následovaný náhlou a drastickou redukcí příjmu vody
  •     Pití destilované vody bez minerálů a elektrolytů
  •     Bylinné a přírodní látky redukující vodu
  •     Léčiva - diuretika.


    Kulturista zřídka vyhraje soutěž, pokud není nejtěžší a nejsušší, i když je jeho tvar a velikost lepší než mají ostatní. Čím méně vody na pódiu, tím lepší umístění.

Tragické důsledky

DiuretikaV celé historii kulturistiky došlo bohužel k několika úmrtím a více hospitalizacím kvůli přípravě na soutěže a standardním postupům v kulturistice. Tyto hospitalizace a úmrtí jsou zřídka způsobeny steroidy a jinými hormony, zvedáním zranění, silnými stimulačními prostředky na spalování tuků nebo vysoce omezujícími dietami. Ve skutečnosti neexistuje žádný přímý důkaz spojující použití anabolických steroidů se smrtí jakéhokoli sportovce, pouze nepřímý nebo nepřímý důkaz. Většina hospitalizací a úmrtí je ve skutečnosti drtivá většina kvůli užívání a zneužívání diuretik. Mezi nejznámější příklady patří:

V roce 1988 se pro kulturista Albert Beckles se na scéně zhroutil v křečích. Byl následně resuscitován zdravotníky a bylo zjištěno, že trpí diureticky indukovanou dehydratací.

V roce 1992 zemřel profesionální kulturista Mohammed Benaziza po soutěži v Evropě. Pitva ukazuje, že byl těžce dehydratován a trpěl kardiovaskulárním selháním. Bylo mu 33 let. Pro show použil kombinaci diuretik.

V roce 1994 se PRO kulturista Paul Dillett na pódiu Arnold Classic zhroutil v křečích. Je odvezen z pódia. Problémem byla opět extrémní dehydratace a nerovnováha elektrolytů způsobená Paulovým používáním lasixu. Paul přežil.

Tam byl také případ 1996 Andrease Munzer, známý pro jeho podivné kondici, který zemřel po selhání jater a ledvin. Pitva odhalila, že jeho elektrolyty jsou zcela mimo rovnováhu.

To jsou jen nejvíce známé případy; řada dalších úmrtí a hospitalizací vůbec nezískala žádnou publicitu. Z Českých luhů a hájů bychom také nemuseli chodit moc daleko. O některých se psalo, jiné jsou známé ze zákulisí i s experty, kteří je závodníkům předepsali.

Abychom pochopili, proč může být odvodňování tak škodlivé, musíme nejprve stručně porozumět jak diuretika fungují.

Druhy diuretik

Existují tři hlavní typy diuretik; manipulace s draslíkem, osmotické odvodnění a smyčkové diuretik:

Osmotická diuretika

Jedná se o injikovatelné léky, které působí na ledviny tím, že v zásadě dávají ledvinám pokyn k uvolnění všeho, co přichází. Osmotická diuretika jsou nediskriminační, což znamená, že odstraňují veškerou vodu, která přichází do ledvin, bez ohledu na správnou rovnováhu elektrolytů. Tyto léky potlačují funkci ledvin a mohou způsobit selhání ledvin. Osmotická diuretika nejsou v kulturistice příliš běžná.

Draslík jako diuretikum

Toto diuretikum je mírnější, ale vytváří vlastní problémy. Snižuje re-absorpci sodíku a vody ledvinami a vyplachují ho navíc z těla. Dělá však rozdíly, neboť draslík (K) se nevyplachuje ze systému. I když je manipulace s draslíkem pomalejší a snášenlivější, může v těle způsobit přebytek draslíku, protože se tak jako sodík (Na) nevyplachuje a tím vzniká velká disbalance mezi těmito elektrolyty. To může v extrémních případech způsobit srdeční arytmii (nepravidelný srdeční rytmus) a dokonce i náhlou smrt v nejextrémnějším případě

Smyčka Diuretik

Jsou to zdaleka nejčastěji používané diuretika v kulturistice a viník v naprosté většině hospitalizací a úmrtí v kulturistice. Furosimid (obchodní název Lasix) je velice rozšířený snadno dostupný přípravek a co je horší, je levný. Smyčková diuretika se používají k léčbě vysokého krevního tlaku a otoků; a v případě otravy krve se používají k vypláchnutí krve od toxinů a cizích látek. Smyčková diuretika působí přímo na ledviny a jsou dalším nediskriminačním diuretikem v tom, že odstraňují všechny tekutiny přocházející ledvinami. Mají hluboký vliv na rovnováhu elektrolytů, protože doslova vyplavují draslík, sodík a vápník z těla, bez ohledu na to, do které tekutiny vstoupí. Mezi vedlejší účinky patří pokles krevního tlaku, zahušťování krve (v důsledku nedostatku tekutin), mdloby, selhání ledvin, extrémní křeče v důsledku nerovnováhy elektrolytů a smrt (v důsledku svalové křeče srdce). Droga Hydra dryje extrémně účinná a v kombinaci s dalšími technikami redukce vody používanými kulturisty při přípravě na soutěže netrvá Lasixu moc dlouho, aby způsobil extrémní škody na zdraví.

Přírodní bylinná řešení

V poslední době se bylinné a přírodní látky na odvodnění značně zlepšily v důsledku vědeckého výzkumu a různých studií. Úroveň vody v těle může být nyní snížena na požadovanou úroveň bez ohrožení zdraví nebo života.

Špičkovým produktem je v tomto ohlledu například Hydradry. Hydradry je přípravek na 14 dní, navržený speciálně pro před-závodní přípravu. Využívá třístupňový systém vyčerpání vody s devíti samostatnými silnými rostlinnými extrakty, včetně dvou forem taraxacum extrahovaného z rostliny pampelišky. Odvodnění je s Hydradry rychlé, efektivní; srovnatelné s technikou několika dalších kombinovaných technik. Dále je Hydradry obohacen vědecky vyváženou směsí B6, vápníku, hořčíku a draslíku, aby byly tyto hladiny v těle stabilní.

Nebezpečí diuretik je obvykle pro přípravu na soutěže zbytečné. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, abyste se připravili na soutěž, buďte pečliví a důkladně si proveďte průzkum toho, co děláte, a neberte slovo kamaráda z tělocvičny za důkaz pravdy.

Doporučení Českých PRO závodníků a trenérů

ONDA KMOŠŤÁK  ONDRA KMOŠŤÁK: Závěrem každé přípravy na soutěž je, nebo by mělo být, odvodnění. Poměrně složitý a velmi náročný proces, který může být třešničkou na dortu, jež formu závěrem přípravy vyšperkuje k dokonalosti, ale taky katastrofou, která vše pokazí.

Co je na tom ale nejhorší, návod na opravdu úspěšné odvodnění prostě neexistuje. Metod může člověk najít celou řadu, ale pravdou je, že každý reaguje jinak, a dokonce i reakce našeho těla se mění. Tedy nedá se spoléhat na to, že když se ti závěr jednou povede skvěle, že to bude fungovat na vždy. O tom můžu mluvit ze své vlastní zkušenosti. Dříve jsem byl, troufám si říct, známy svou kvalitní připraveností a ostrostí, kterou jsem dosahoval.  Avšak dnes, když mám oproti těmto časům cca o 7 kg více, zkrátka nemůžu najít způsob, jak dotáhnout formu tak, abych byl skutečně spokojený. Je třeba hledat a zkoušet…

Co je však důležité si uvědomit! Co ono „odvodnění“ vlastně znamená? Mylně by se mohl někdo domnívat, že zbavit tělo vody. Cílem však je přesunout veškerou vodu do svalu. Naplnit svaly vodou. Pokavaď se toto nepovede, nikdy se nebude jednat o dotaženou formu. Kam tím mířím? Spousta lidí ve snaze být co nejsušší volí příliš radikální metody, jakože jsou několik dní bez pití, cukrují suchými vločkami nebo vypečenou rýží, a dopingoví hříšníci sáhnou po příliš silném množství diuretik.

Důsledkem toho všeho je dehydratované tělo = tělo bez vody = svaly bez vody = prázdné svaly.

Prázdné svaly jsou něco, čemu je potřeba se opravdu vyhnout, poněvadž i přesto že budeš mít formu dotaženou na 100%, tato forma nepůjde vidět na prázdných svalech. Prázdný sval je menší, tvá kůže proto není na sval přilepená, protože je tvému prázdnému svalu „velká“ a zkrátka i přesto že budeš absolutně bez tuku, bez vody, tvá forma nebude na pohled tolik oslnivá, jak by jsi potřeboval.

Jak tedy sval naplnit?
První nesmysl, který jsem zde uvedl, je být bez pití příliš dlouho. Často slýchávám, jak závodníci dva dny před soutěži nepijí. A jsou to právě ony dva dny kdy tzv. cukrujeme, tzn. jíme velké množství sacharidů, s cílem svaly naplnit. Strašně důležitá věc, kterou je potřeba si zapamatovat je, že sacharid se nenaváže do svalu bez vody, ba ani bez soli. Správné načasování hry s vodou a solí je naprosto zásadní, méně pak množství přijmutých sacharidů.

Celá hra začíná cca 5-6 dní před soutěží. Nejčastější cestou bývá to, že se snažíme tělo „obelhat“.
Jak docílit, aby tělo nedrželo vodu? Jednoduše -  začneme ho zavodňovat. Zvýšením příjmu tekutin (na cca 6-8l denně) tělu zakrátko dojde, že je vody moc a začne se vody přirozeně zbavovat. Nastartuje se velmi rychlé vylučování, a v momentě, kdy potom příjem vody snížíme, nebo úplně zastavíme, dojde k dokonalému odvodnění. Tělo vodu vylučuje tak rychle, že než mu dojde, že byl příjem vody omezen, velké množství vody je z těla ven.

Jak docilit toho, aby byl sval hladový? Sval je naplněn palivem tzv.glykogenem, který tělo vytváří ze sacharidů. A abychom takový sval vyprázdnili, jednoduše příjem sacharidu drasticky omezíme. Normálně se jedná o 50 – 0 g sacharidů na den. Toto jsou zpravidla alespoň první 3 dny závěrečného týdne, během kterých je potřeba celé tělo odtrénovat, ideálně 2x. Proto trénujeme dvoufázově a zkrátka vypalujeme palivo ve svalech – glykogen. Volíme nižší váhy a větší počet opakování a snažíme se vyvarovat přetrénování, potrhání vláken. Mělo by jít o pumpovací trénink, né do bolesti. Proč? Nezregenerované tělo = tělo ve stresu, stres (ať už psychický či fyzický) = zadržování vody.

Máme za sebou teď první 3 dny, svaly jsou prázné, lačnící po první várce sacharidů a vylučovaní je nastarováné takovým způsobem, že si chvílema říkám, zda má smysl si zapínat kalhoty :D

V tento moment nastává fáze plnění. Naprostý nesmysl je vodu v tento moment naprosto omezit. Jak jsem již řekl dříve, voda je to co potřebujeme dostat společně se sacharidem do svalu. Je možné vodu snížit, avšak má zkušenost říká, že tělo úbytek příjmu vody začne registrovat po cca 1 dni. Po té začne vodu zadržovat. Tedy moje filozofie je taková, že první den plnění nechat vodu stále vysokou. Máme jistotu, že sacharidy budou mít dostatek vody pro cestu do svalu a taky, že onen šok z náhlého úbytku příjmu tekutin, nepříjde příliš brzy.

No a potom je tady sůl, která nabízí hned 3 cesty.

Začít tělo přesolovat, a postupně pak sůl snižovat. Tak budeme mít jistotu, že bude tělo dostatečně zasolené na to, aby hladový sval mohl natáhnout sacharid s vodou, a zároveň víme, že stejně jako u vody, tělo zaregistrovalo zvýšený obsah soli a proto se ji začne zbavovat, primárně tedy z míst, kde není potřeba, jako je podkoží a tedy můžeme vodu očekávat pouze ve svalu a ne v podkoží.

Varianta 2. je sůl vysadit. Tělo, především sval, bude po soli hladové, a proto můžeme očekávat, že sval si sůl natáhne. Jelikož v tento moment už cukrujeme, tělu pro úspěšné naplnění schází jen voda. S tou musíme v tento moment velmi opatrně, poněvadž nechce dát svalu vody přiliž málo, ale zároveň musíme sval nechat vodu lehce postrádat aby si ji natáhne z podkoží.

No třetí varianta, má nejoblíbenější je se solí nedělat nic. Nechat tělo v klidu, lehce zasolené, schopné tahat vodu i sacharidy do svalu. V tomto způsobu pracuji taky s faktem, že zvýšený příjem vody sůl z těla rychle vyplavuje. První den cukrování sůl vysadím. V těle nějaká sůl stále zůstává, a proto je schopné si natáhnout příjmuté sacharidy do svalu. Vody nechávám stále dostatek, aby tělo stále bylo v moodu rychlého vyučování. Druhý den plnění už vodu srazím. V pruběhu tohoto dne docukruji, voda co se má navázat do svalu se naváže, zvytek odteče a s ní i přebytečná sůl.  V tento moment tělo začíná hladovět po soli a to je právě moment, jež si nechávám pro úplný závěr – a ten nastává další den, pumpování před souteží. Tělo odvodněné, hladové po soli. V tento moment mu dopřeju sůl v kombinaci s tuky i sacharidy – chipsy. Tělo bez soli a bez vody je takové nijaké, ale přísun těchto látek rychle zvýší tlak v krvi, čímž vylezou žíly a forma se hned zdá po znání lepší, a zároveň stále spolehám na to že ve svalech je místo pro naplnění a že slané čipsy si rychle stáhnout přebývající vodu z podkoží, pokud nějaká je. Což nás dostává k něčemu co jsme zmiňoval na začátku – přehnané množství sacharidů během cukrování, není to nejlepší řešení.

Na začátku jsem také mluvil o diuretikách, kde víc než jinde platí zásada „méně je někdy více“.
Diuretika uměle zvyšují vylučování vody, extrémně stahují minerály z těla. Na trhu jich taky najdeme mnoho druhů o různé síle. Čím silnější diuretikum, tím více musíme dodat do těla minerálů, a tím více musíme vody pít. Čím více diuretik, tím větší nebezpečí, že se nám zkrátka nepovede tělo zasolit a tedy ani naplnit, poněvadž ve svalu nezůstane nic co by vodu udrželo. Takže i v případě že budeš dehydratovaný způsobem hraničícím s ohrožením na zdraví, bude na pohled tvá forma vypadat méně vyrýsovaně, svaly budou prázdné a měkké.

A to se bavíme pouze o formě. Extrémní případy končí vážnými zdravotními riziky, a nejednou se stalo, že dokonce i smrtí. Opatrně! 

Pro odborné vedení ji můžete přímo kontaktovat na tomto emailu: kmostak.ifbb@email.cz

MÍŠA KOHUTOVÁ MÍŠA KOHUTOVÁ: Odvodňování závodníka je jeden z nejdůležitějšich faktorů celé přípravy, kdy můžete vyšperkovat a pozvednout celou vaši práci trenéra i zavodníka. Především chci říci, že toto je část, která je velice individuální a záleží také, v jaké kategorii zavodník závodí. Samozřejmě je veliký rozdíl mezi odvodněním závodnice v bikini fitness a kulturistou. Závodnici v bikini fitness kategorii by odvodnění naopak často mohlo uškodit, u kategorie kulturistiky je správné odvodnění často alfou-omegou celé dosavadní snahy.

Velice také záleží na typu člověka, někdo zadržuje vodu v podkoží více, což je můj případ a někdo méně a stačí jen drobné úpravy. Kompletní proces odvodnění je know - how každého dobrého trenéra a tak Vám vždy může letmo poradit základy, ale "to své" si vždy ponechá jen pro své závodníky. K tomu, abyste správně odvodnili závodníka, ho také musíte znát a nejlépe ho sledovat již nějakou dobu, abyste mohli spravně určit, jak konkrétně na něj. Zezačátku se i  Vy učíte, jak reaguje a společně se snažíte přijít na nejlepší variantu "cukrování" a odvodnění, abyste ho naopak "nezalili". Pri odvodnění se manipuluje s vodou, solí, minerály a samozřejmě se sacharidy. Každá fáze má svá daná pravidla.

Zezačátku týdne se ubírají sacharidy a přidává se voda. Někdo vyloženě přepíjí, nicméně já osobně s tímto nemám dobrou zkušenost a se svými závodníky to také nedělám, dle mého mínění je to i stres pro tělo i ledviny, nicméně na každého zabírá něco jiného a netvrdím, že můj postup je ten jediný správný. Poslední týden odvodnění a jeho postup záleží velice na formě závodníka, zdali si může dovolit více sacharidů nebo naopak je třeba ubrat a více ho "vystavit". Na konci týdne se již manipuluje s příjmem vody a sacharidů, jak to asi všichni znají. Je velice důležité určit správné množství a poměr mezi vším, ať se závodník naopak nezačne vodou zatahovat. Během celého týdne Vám také mohou pomoct i některé preparáty s bylinkami na odvodnění, což je například Hydra Dry od Allmax, který se mi osvědčil. Může pomoct stáhnout přebytečnou vodu, je na přírodní bázy a může velice pomoct. V den závodů je důležité vše správně načasovat na přibližnou hodinu, kdy jdete na pódium. Při rozcvičování byste měli již cítit teplo a jak nabíhají žily a suchost v puse znamená, že jste snad vše udělali dobře a svaly budou vypadat plně, ale bez přebytečné vody.  Pro odborné vedení ji můžete přímo kontaktovat na tomto emailu: misakohutova@seznam.cz


Autor: Steve Marteski
Steve Marteski byl nadšencem fitness a výživy již od útlého věku.Jeho kariéra ve fitness průmyslu ho přiměla navrhnout, vyrobit a uvést na trh řadu doplňků výživy, které si získaly velkou popularitu a úspěch.Steve má titul BS v oboru Finance a titul MBA z University na Floridě.V současné době žije a pracuje v Tampě na Floridě jako obchodní ředitel pro společnost Allmax Nutrition.

Komentáře: Ondra Kmošťák, Michaela Kohutová (exkluzivně pro Fitness Muscle)
Překlad a Editor: Mgr.David Alex Skoumal
Odborný dohled a doplnění:Mgr.David Alex Skoumal
Foto: Pixabay, Shutterstock
Zdroj: Allmax magazine

Disclaimer: Tyto informace nejsou propagací ani návodem k užívání PED. Informace zde uvedené jsou založené na dlouhodobém studiu problematiky a zahrnují osobní názory a postupy. Vzhledem ke složitosti problematiky, a ne zcela jednoznačnému názoru ani mezi vědeckou a odbornou komunitou, jsou výstupy a myšlenky zde prezentované ryze subjektivního charakteru a založené na dlouhodobém vzdělávání a získávání zkušeností a nelze rovněž vyloučit nepřesnosti či nesprávné pochopení ze strany čtenáře. Názory uvedené zde i v dalších částech se mohou výrazně odlišovat od obecně prezentovaných informací a postupů na toto téma.

David Alex Skoumal, Mgr.
Magistr Fakulty sportovních studií na Masarykově fakultě v Brně se specializací kondiční kulturistika. Kondiční trenér mnoha profesionálních sportovců a osobností s více jak 20ti letou zkušeností. Mentor a školitel sportovní výživy, metodiky životosprávy pro sportovce a lidi s vážnými nemocemi. Zakladatel a majitel portálu Fitness Muscle. Bývalý vrcholový sportovec v Rugby a Čínské sandě
E-mail: infofitnessmuscle.eu