Je bolest svalů nutná pro svalový růst?

Je ironií, že tento bolestivý pocit může být docela návykový. Často od lidí poslouchám jak se záměrně snaží o úplné vyčerpání svalů, protože ten pocit milují. Představuje pro ně známku pokroku, že něco v posilovně dosáhli.

Bez této zpětné vazby se cítí jakoby nic nedělali. To vedlo k některým skutečně šíleným tréninkovým metodám a programům. Ale pravda je taková, že i když jsem známý vymýšlením nových cviků a programů, které zaručeně vedou k vyčerpání a bolesti svalů, bolest svalů není jejich hlavní cíl!

Je to běžný vedlejší účinek, ale pokud vám jde pouze o bolest existuje mnoho účinnějších cest - zkuste si na nohu pustit činku a máte co chcete. Můj cíl není podnítit bolest svalů po tréninku. ale tréninkový efekt na svalstvo aplikací unikátních tréninkových metod. Bolest nikdy není cílem. Adaptace je.

Takže, je bolest svalů důležitá pro jejich růst? Ne, není

crossfitNebudu podrobně popisovat jak vzniká (ve skutečnosti se o jejím mechanismu vede ve vědeckých kruzích stále debata), bolest svalů je pouze indikátor toho, že vaše tělo dělalo něco, na co není zvyklé. Může indikovat, že to co jste dělali podnítí růst svalů, ale není to zaručeno. Svalovou bolest dosáhnete i po 100 opakováních bench pressu, ale myslíte si, že to podnítí výrazný růst? Zátěž v tomto případě není dostatečná.

Moje největší svalová horečka v životě vlastně ani nepřišla z tréninku, ale z 20 kilometrového běhu, na který jsem netrénoval. O dvě hodiny později jsem se sotva hýbal. A mohu vám říci, že jsem z této zkušenosti nenabral ani gram svalů.

Budu k vám upřímný - trénuji už asi 18 let a skutečně silnou bolest svalů už pociťuji jen velmi ojediněle. Není pro mě snadné ji dosáhnout po tolika letech tréninku. Všechny ty zvláštní cviky a programy vybudovali svalstvo, které už zažilo téměř vše. Ani nový program či cvik, který jsem nikdy necvičil, mi nepřivodí velkou bolest svalů po tréninku. Ale moje výsledky jsou skutečné. Řeknu to znovu - svalová bolest může být indikátor růstu, ale není nezbytná.

Vezměte si jako příklad profesionálního sportovce. Myslíte si, že atlet snažící se nabrat svaly bude používat program, který vede k bolesti svalů a zabrání mu tak podat maximum v jeho sportu? Určitě ne. Trenér by mu to nedovolil.

Svaly nemají mozek, pouze paměť. Vše co vědí je kdy se přizpůsobit větší zátěži, než na jakou jsou zvyklé. Cílené zvyšování zátěže, spolu se správnou stravou a dalšími faktory vede ke zvýšení objemu svalů. Co to pro vás znamená? Trénujte pro zlepšení výkonu. Zkoušejte nové techniky, programy a cviky.

Nicméně, a to zdůrazňuji, dosažení bolesti svalů po tréninku nemá být vaším hlavním cílem a nebojte se, pokud vás váš nový program okamžitě zcela neodrovná. Výsledky se dostaví díky zvyšování zátěže, správné stravě a dostatečnému odpočinku.


Preklad: Mário Heleš
Editor: Mgr.David Alex Skoumal
Zdroj: Natural Muscle
Zdroj fotografií: Shutterstock.com